Rusthuisbewoners krijgen te weinig frisse lucht
Foto: Sebastian Steveniers
Rusthuizen verluchten onvoldoende, en dat heeft een weerslag op de gezondheid van de bewoners. De oplossing is nochtans eenvoudig: zet de ramen open.

De meeste bewoners van woonzorgcentra in Europa verblijven in ruimtes die onvoldoende verlucht worden. Bij een steekproef in ons land, in drie rusthuizen, blijkt zelfs geen enkel rusthuis goed verlucht. En dat heeft nare gevolgen voor de bewoners, met name op hun luchtwegen.

Volgens Alfred Bernard, professor aan de Université Catholique de Louvain en verantwoordelijk voor het Belgische luik van het onderzoek, worden in de woonzorgcentra gelukkig de grenswaarden voor luchtvervuiling niet overschreden. ‘Maar het zou zeker beter kunnen. Ouderen zijn veel kwetsbaarder voor slechte lucht dan jonge mensen én ze zitten veel meer binnen.’

Gewoon vergeten

‘We hebben in ons onderzoek gemerkt dat er gewoon niemand aan denkt. De bewoners, die vaak in een rolstoel zitten, raken niet aan het raam om het open te zetten. Het verplegend personeel wil dan weer niet dat de ruimte afkoelt. Maar zeker in de gemeenschappelijke ruimtes waar de bewoners overdag verblijven, moet er regelmatig frisse lucht worden binnengelaten.’

 

Wist je dat je ook zonder abonnement elke maand 3 betalende  plus-artikels kunt lezen?

Lees gratis ›

Vul je e-mailadres en wachtwoord in