1. Sofina
Sofina kan bogen op een uitstekende trackrecord : het klopte in het afgelopen decennium de belangrijkste Europese indices en er zijn geen signalen dat aan dit succesverhaal spoedig een einde komt. Ook in 2011 presteerde de holding een pak beter dan het beursgemiddelde. De grote decote (korting) van ongeveer 41% op de intrinsieke waarde lijkt ons dan ook erg onterecht. Deze defensieve waarde bij uitstek mag niet ontbreken in de portefeuille. Negatief puntje is de beperkte zichtbaarheid op de niet-beursgenoteerde participaties.
2 Aalberts
Aalberts Industries NV is een industriële groep met twee kernactiviteiten, Industrial Services en Flow Control. De schitterende jaarresultaten benadrukten nog maar eens dat Aalberts Industries een kwalitatief hoogstaande onderneming is. De recente terugval van de koers tot onder de € 12 maakt het aandeel (verwachte koers-winstverhouding van 9,5 voor 2012) koopwaardig.
3. Apache
Apache Corp. is een onafhankelijke olieproducent. Het bedrijf exploreert en produceert olie en gas en beschikt over bewezen reserves van zowat 2,4 miljard BOE (barrels of oil equivalent). De verdeling tussen olie en gas hierin is 50-50. In waarde uitgedrukt heeft olie een belang van 75% (gezien de hoge olieprijs en de lage gasprijs). Naast Occidental petroleum is Apache Corp één van de weinige grote oliebedrijven die zich puur focust op exploratie en productie (upstream), en nauwelijks of zelfs niet aanwezig is downstream (raffinage, tankstations, chemie, ...) Het aandeel noteert tegen zeven keer de verwachte winst. De koers vertoont een hoge correlatie met de olieprijs.
4. Stryker
Stryker is een Amerikaans bedrijf dat implantaten en medische uitrusting ontwikkelt en produceert. De implantaten zijn goed voor 60% van de omzet (o.a. knie, heup, enz.) terwijl de medische uitrusting de overige 40% inneemt (operatie -en onderzoeksmateriaal zoals boor, endoscopen, speciale bedden). Het bedrijf is actief in een nichemarkt, gekenmerkt door constante innovatie, een fors R&D budget, en hogere marges. Stryker is nog steeds stevig in familiale handen (28% van de aandelen). Stryker is een kwalitatief erg hoogstaand bedrijf met indrukwekkende trackrecord. Het aandeel noteert daarom doorgaans erg duur (K/W van 17 of hoger is géén uitzondering). Door de beursmalaise is het aandeel echter achterop geraakt waardoor het tegen een aantrekkelijke en historisch lage waardering van ongeveer 12,4 keer de winst kan worden opgepikt.
5. Vinci
Vinci beschikt over twee grote afdelingen: Concessies en Contracting. Vinci Autoroutes baat een netwerk van ca 4400 km autowegen uit. Vinci Concessions ontwikkelt en beheert transportinfrastructuur in een twintigtal landen.
Vinci Contracting is gespecialiseerd in de grote infrastructuurwerken, gaande van (spoor)wegen en bruggen, tot ziekenhuizen, infrastructuur en nutsvoorzieningen. Het telt meer dan 145.000 werknemers in een hondertal landen, maar overwegend in Frankrijk. Vinci biedt prima weerstand in de huidige marktomstandigheden. De evolutie van het orderboek wijst op een ondersteunde activiteit. Het aandeel is koopwaardig.
Sven Sterckx is analist bij Dierickx Leys Effectenbank
