De Standaard.Biz
Registreer u gratis » Meld u aan » Log uit
Telex: 'Pedopartij' stopt ermee
Met de cijfers van Delhaize is het resultatenseizoen van de Bel20-bedrijven compleet. 2009 was beter dan het rampjaar 2008.
Jobstudent
ZEVEN VRAGEN OVER JE EERSTE JOB
Na een deugddoende vakantie - of een tweede zit - doen weer heel wat afgestudeerde jongeren hun eerste stappen op de arbeidsmarkt. Daarbij is het niet altijd duidelijk wat nu juist hun rechten en plichten zijn. Wanneer vervalt de kinderbijslag? Moet je je meteen aansluiten bij een ziekenfonds? En wat is een 'jeugdvakantie'? De eerste job in zeven vragen en antwoorden.
Blijft een jobstudent ten laste van zijn ouders?
Ouders krijgen voor de kinderen die ze ten laste hebben een verhoging van de belastingvrije som (bedrag dat vrijgesteld is van belastingen). Een studentenjob verandert hier zelden iets aan. Alles hangt af van het totale bedrag van de nettobestaansmiddelen. Als die beneden de wettelijke grens voor personen ten laste blijft, verandert er niets aan de fiscale situatie van de ouders.
Bij de christelijke vakbond ACV lopen deze zomer 20 procent meer klachten binnen over 'grove misbruiken' van jobstudenten. Het gaat vooral om verplicht zwartwerk, zegt Tom Lingier van ACV-Oostende. 'De werkgevers nemen de jobstudenten weliswaar aan voor de toegelaten 23 zomerdagen, met een correct contract, maar verplichten hen daarna om meer dan 23 dagen te werken en meer dan het aantal overeengekomen werkuren op het contract. Die extra dagen en uren worden dan in het zwart uitbetaald. Als het helemaal fout loopt, wordt alleen het overeengekomen basisbedrag betaald en de extra werkuren niet.'
Voor augustus verwachten kmo's meer werk
Veel studenten zijn nog altijd op zoek naar een vakantiejob, want die liggen deze zomer niet voor het rapen. Uitzendkantoren spreken van een daling met 25procent in vergelijking met de eerste helft van juli vorig jaar. Alleen in de horeca en de voedingssector is de terugval minder groot.
KNOKKE-HEIST - Als vakantiejob rondtoeren in een elektrische mini-Hummer en in kleren van het merk Scapa: dat kan alleen maar in Knokke-Heist.
DE STANDAARD ANALYSE
> 90 procent van alle studenten verdient bij > Een op de vijf werkt zonder contract > Zwartwerk levert geen echte winst op
Steeds meer studenten doen aan zwartwerk. Vooral bij jongeren onder de 18 jaar is de trend zichtbaar. Dat blijkt uit het jaarlijks onderzoek van interimbureau Randstad. Eind 2008 werden duizend studenten tussen de 15 en 25 jaar ondervraagd.
In de kijker Enkel in de luchthaven blijft aanbod op peil
BRUSSEL/ZAVENTEM - Overal crisis en dus ook in de sector van de vakantiejobs. Studenten in en om Brussel maken de meeste kans op werk in de luchthaven. Een overzicht van een paar sectoren.
bUITEN BALANS
Studenten die deze zomer voor de eerste keer een uitzendkantoor binnenstappen, op zoek naar een vakantiejob, zijn bij deze gewaarschuwd: 'Doe het met bescherming'. De boodschapper van dienst is de vzw Preventie en Interim. Die heeft foldertjes klaar waarin jongeren erop worden gewezen 'geen risico's te nemen' als ze wat willen bijverdienen. Volgens Preventie en Interim moeten studentenjobs niet alleen keitof, maar ook veilig zijn. Via onlinespelletjes op www.p-i.be kunnen de jongeren leren om gevaarlijke arbeidsomstandigheden te herkennen. Na tien jaar van sensibiliseringsacties is het aantal arbeidsongevallen met jobstudenten trouwens al gehalveerd.
BRUSSEL - Heel wat Belgische bedrijven stellen de beslissing uit of ze in de zomermaanden jobstudenten in dienst nemen.
Jobstudent, ken je je rechten en plichten al ?
Meer video »
Jobstudenten helpen toeristen
15% minder studentenjobs
BRUSSEL - Gewone jobs en uitzendjobs deden het in de voorbije maanden slecht, maar bij studentenarbeid blijft de impact van de crisis (voorlopig) beperkt. Toch zouden werkende studenten geen 'gewone' jobs inpikken.
HOE DE CRISIS EEN JOBBEURS VERANDERT
LEUVEN - Met de economische crisis is de situatie plots helemaal anders op jobbeurzen. Op de traditionele Jobinfodag van KULeuven, die gisteren plaatsvond, leken studenten onzekerder dan ooit en keken bedrijven vooral de kat uit de boom.
Onder het motto 'Op zoek naar de job van je leven? Maak er werk van op Career Launch' houdt Jobat op woensdag 11maart een jobbeurs in Antwerp Expo.
De populairste jongen of het mooiste meisje van de klas worden vaak benijd door de mindere goden. Met recht en reden, zo blijkt nu uit een onderzoek van de universiteit van het Engelse Essex. Hoe meer vrienden een kind op school heeft, des te groter is de kans dat hij of zij op latere leeftijd een goedbetaalde job zal vinden.
BRUSSEL - Voor de helft van alle Vlaamse jongeren is de eerste job geen voltijdse.
Nieuwsoverzicht
studentenjobs in vraag en antwoord
elders op het web
Voor het eerst nadat prins Alexander (67), halfbroer van koning Albert, eind vorig jaar stierf, spreekt prinses Léa (58) over het verlies van haar grote liefde.
Het Hasseltse elektroduo Vermin Twins hoort bij de hipste hedendaagse acts. Micha Volders en Lotte Vanhamel (de zus van Tim) creëren op 'Exoskeleton' een wereld vol ongedierte.
JEAN PAUL VAN BENDEGEM is blij dat ‘Alice in Wonderland' nog eens in de belangstelling staat, al is het maar omdat Lewis Carroll op zo'n sublieme manier omspringt met alledaagse logica.
Misschien wist u het nog niet, maar u bent onmisbaar, creatief en geniaal. U kan wat Richard Branson doet... als u dat al zou willen. Dat vindt toch Seth Godin, de Paris Hilton onder de marketeers.
Zal Fixkes meer zijn dan een eendagsvlieg? Frontman Sam Valkenborgh zal het worst wezen. Hij doet wat hij moet doen: goede songs schrijven.