De Standaard
Registreer u gratis » Meld u aan » Log uit
Telex: Zalm voor Corleone
Herman Van Rompuy breit een onwaarschijnlijk slot aan een toch al briljante politieke carrière.
CHISINAU - In de vroegere Sovjetrepubliek Moldavië is de verkiezing van een prowesterse president door het verzet van de communisten mislukt. De partij van de communisten van ex-president Vladimir Voronin verliet dinsdag demonstratief de zittingzaal, toen kandidaat Marian Lupu moest gekozen worden.
Dat meldde het persagentschap Interfax uit de Moldavische hoofdstad Chisinau. De toekomstige president moet minstens 61 parlementsleden achter zich krijgen om verkozen te worden. De Alliantie voor Europese Integratie, de groep van vier partijen die Lupo naar voor schuiven, haalde bij de presidentsverkiezingen een nipte overwinning van 53 van de 101 zetels.
Als een tweede poging mislukt om een president aan te duiden, waarvoor het parlement nu dertig dagen de tijd heeft, moeten opnieuw vervroegde parlementsverkiezingen gehouden worden.
Dat zou dan de derde stembusgang voor de volksvergadering sinds april dit jaar zijn. Eerder hadden de prowesterse krachten eveneens met een blokkering de verkiezing van een communistische president verhinderd.
Eind juli had de prowesterse alliantie van vier partijen door een zege bij de parlementsverkiezingen een einde gemaakt aan de achtjarige heerschappij van de communisten. De machtswissel geldt echter pas na de verkiezing van de president als compleet.
Nieuwsoverzicht
VIDEO
Noodweer teistert Engeland
Balkenende: 'Van Rompuy is een erudiet politicus'
Kolkend water in winkelstraten Lake District
Bende moordt om lichaamsvet
Grote opluchting: Siamese tweeling herstelt goed
Mussolini: 'Ik was eerder racist dan Hitler'
Afghaanse president begint aan tweede termijn
Van Rompuy in BBC NewsNight
Meteorenzwerm Leoniden slaat in op atmosfeer
Meer video »
Marketingblog
Lees verder
E-land
Debat
Nederland voert in 2012 een kilometerheffing in. Wie veel rijdt of een zwaar vervuilende wagen heeft, zal daarvoor moeten opdraaien. Moet een kilometerheffing er ook bij ons komen?
Minister van Defensie Pieter De Crem (CD&V) heeft de vrijwillige legerdienst ingevoerd om laaggeschoolde jongeren meer kansen te geven op de arbeidsmarkt. Het akkoord is vandaag bekrachtigd in de ministerraad. De Standaard Online richt zich tot zijn lezers die destijds een verplichte legerdienst hebben gedaan. Wat herinnert u zich ervan?
HERLEES DE VERHALEN VAN ANN EN PIETER-JAN IN IRAN
Nog op zoek naar ideeën om Kerstmis dit jaar op een originele manier door te brengen? Van Santa Claus in New York tot kerstmarktjes in de Provence.
De koppen in de Ierse pers logen er niet om: de woede om het overduidelijke handspel waarmee Thierry Henry Frankrijk naar het WK loodste, is groot.
Belpop neemt iconen uit het Belgische pop- en rockverleden onder de loep. Volgende week de laatste aflevering met Daan.
In de ochtend van 1 maart veroorzaakte Brecht, de zoon van Johan, een dodelijk ongeluk. Hij reed in paniek door naar huis. Johan aarzelde geen moment.
Als monniken bier brouwen, doen ze dat met eerbied voor de aarde. Vandaar dat de brouwerij van Chimay haar ecologische voetafdruk heeft verkleind.