De Standaard
Registreer u gratis » Meld u aan » Log uit
Telex: Vlaanderen vakantieland
Herman Van Rompuy breit een onwaarschijnlijk slot aan een toch al briljante politieke carrière.
Onderzoekers van Vlaamse universiteiten sturen een experiment naar het Internationaal Ruimtestation ISS dat het effect van micrograviteit op cellen in kaart helpt brengen.
Ronnie Willaert (Vrije Universiteit Brussel), Cathérine Stassen (UGent) en Luk Daenen (K.U.Leuven) gebruiken gistcellen om het effect van gewichtloosheid te meten. Bakkersgist wordt in fundamenteel onderzoek vaak gebruikt, omdat dit het meest eenvoudige modelsysteem voor dier- en plantencellen is.
Het experiment zal meer zicht geven op de onderlinge aanhechting van cellen en het effect daarop van langdurige gewichtloosheid. Die kennis is van belang voor een goed verloop van industriële processen, onder meer bij het brouwen van bier. De onderlinge aanhechting is immers essentieel voor het uitvlokken, een belangrijke stap tijdens het brouwproces dat effecten heeft op de vergisting en op de filtreerbaarheid van bier.
De woensdag te lanceren Sojoez transporteert een speciaal ontwikkelde incubator naar het ISS, waar de gistcellen groeien in een gewichtsloze omgeving. Na enkele dagen worden de cellen gefixeerd, waarna de incubator met een Sojoez terugkeert.
De Sojoez brengt bovenal een nieuwe hoofdbemanning naar het complex: de Rus Maxim Soerajev en de Amerikaan Jeffrey Williams. Zij hebben tijdens hun heenreis het gezelschap van ruimtetoerist Guy Laliberté, stichter en ceo van de Cirque du Soleil.
Dossiers
Reacties
Alle 3 reacties
Op 30 september 2009 omstreeks 07u07, zei Bernard Van Couwenberghe:
Haha, echt wel een cliché :D Maar soit, als we serieus zijn kunnen we dit enkel toejuichen aangezien gistcellen nogal versatiele beestjes zijn. Wie weet wat op lange termijn de resultaten zullen zijn van het onderzoek dat nu gevoerd wordt. Keep up the good work!
Op 29 september 2009 omstreeks 22u23, zei Jan Van Lint:
Gaan ze dan gewichtsloze Straffe Hendrik brouwen? Dat wordt dan Super Straffe Hendrik: men voelt zich onmiddellijk gewichtsloos en geen zware hoofdgevoelens achteraf! De uitvinding van de eeuw!
Op 29 september 2009 omstreeks 19u57, zei Hendrik Daenen:
heel tof !Belgen doen mee aan dit wetenschappelijk onderzoek en luk daenen is onze zoon!
Nieuwsoverzicht
FOTOREEKS: Het transport van de Soyoez-draagraket
INFOGRAFIEK. De Soyoez van Frank De Winne
Volg de baan van het ISS
Bericht uit Bajkonoer
Nog op zoek naar ideeën om Kerstmis dit jaar op een originele manier door te brengen? Van Santa Claus in New York tot kerstmarktjes in de Provence.
De koppen in de Ierse pers logen er niet om: de woede om het overduidelijke handspel waarmee Thierry Henry Frankrijk naar het WK loodste, is groot.
Belpop neemt iconen uit het Belgische pop- en rockverleden onder de loep. Volgende week de laatste aflevering met Daan.
In de ochtend van 1 maart veroorzaakte Brecht, de zoon van Johan, een dodelijk ongeluk. Hij reed in paniek door naar huis. Johan aarzelde geen moment.
Als monniken bier brouwen, doen ze dat met eerbied voor de aarde. Vandaar dat de brouwerij van Chimay haar ecologische voetafdruk heeft verkleind.