Het voorstel omvat het grootste deel van de voorstellen geformuleerd door het Huis van Afgevaardigden, maar is aangevuld met een mogelijk controversiële maatregel: de aanstelling van een enkele regulator voor alle Amerikaanse banken.

Het plan om de regulering van de financiële wereld grondig te hervormen werd in maart gelanceerd door de administratie van president Obama.

Een van de maatregelen die M. Dodd en 8 andere verkozen van de Commissie woensdag voorstelden, is ook de oprichting van een financieel agentschap ter bescherming van de consumenten. Dat is voorgesteld door de regering en is overgenomen door het parlement. Het agentschap moet toezien op de beschikbaarheid van informatie over leningen, kredietkaarten en andere financiële producten.

De senatoren behouden ook de maatregelen die verhinderen dat grote financiële instellingen economische schade veroorzaken wanneer ze in moeilijkheden komen.

Het plan van de Senaat neemt ook het voorstel van de Afgevaardigden over dat voorziet in een onafhankelijk agentschap dat waakt over de financiële stabiliteit.